تبلیغات
فتنه های آخرالزمان - شیوه های نادرست والدین برای مقابله با استفاده فرزندان شان از اینترنت

امروز:

شیوه های نادرست والدین برای مقابله با استفاده فرزندان شان از اینترنت

شیوه های نادرست والدین برای مقابله با استفاده فرزندان شان از اینترنت

مطالعات پژوهشگران" دانشگاه ایلینوی" نشان می دهد اغلب والدین زمانی از نحوه استفاده فرزندشان از اینترنت آگاه می شوند که فرزندشان حداقل برای یک ماه از سایت های غیر اخلاقی دیدن کرده و با افراد جدیدی نیز آشنا شده اند. شاخص ترین دلیل این تغییر، تحول رفتاری کودکان، جوانان و نوجوانان است.

پژوهش ها نشان می دهد نخستین واکنش والدین، منع استفاده از اینترنت است، اما به عقیده روانشناسان این حرکت نادرست ترین گزینش بوده و خود عاملی محرک جهت گرایش بیشتر فرزندان به استفاده از اینترنت به صورت نامناسب است. در مواردی این گرایش به حدی است که فرد را به حضور در منزل دوستان مجبور می کند.

از آن جایی که این منع، افزایش استفاده را در پی دارند ، ارتباط والدین و فرزندان- وارد مرحله ای حاد می شود که با بروز این شرایط رفتارهایی چون تنبیه بدنی، تنبیه لفظی ، تهدید، شکایت از فرزند به اقوام نزدیک ، مراجعه به مدرسه و در میان گذاشتن موضوع نه به صورت خصوصی، بلکه به صورت مشاجره ای بین اولیای مدرسه، فرزند و والدین ، منع ارتباط فرزند خاطی با دوستان و همکلاسی ها و..... از والدین سر می زند که تردیدی نیست این رفتارهای نامناسب نتیجه ای کاملا" به عکس دارد. بر اساس آمار یونیسف، 75 درصد از جوانان، 15 درصد از نوجوانان و 10 درصد از کودکان تنها به دلیل لجبازی و سرپیچی از والدین به بازدید از سایت های غیر اخلاقی گرایش نشان داده و این گرایش را با مراجعه دائمی به این سایت ها، صحبت کردن از آنچه در این سایت ها مشاهده کرده اند و پیشنهاد سایت های جدید به دوستان به ویژه هنگام حضور والدین، نشان می دهند.

 

 

جهت تصحیح رفتار کودکان در استفاده از اینترنت چه باید کرد؟

روانشناسان معتقدند رفتار صحیح والدین و اتخاذ سیاست هایی خاص بهترین گزینه جهت تصحیح رفتار کودکان، نوجوانان و جوانان است، چرا که در غیر این صورت فرزندان نه تنها رفتار نادرست خود را ترک نمی کنند بلکه لجبازی با والدین را در پیش گرفته و هر روز بیش از روز قبل به سایت های غیر اخلاقی مراجعه می کنند.

- به دقت ، اما به دور از تحمیل و اجبار از عملکرد فرزندمان آگاه شویم، به این ترتیب که از او بخواهیم هنگام بازدید از سایت ها ما را نیز از نحوه مراجعه به سایت ها آگاه کند. در حقیقت نوعی سیاست بی اطلاعی از نحوه مراجعه به سایت های مختلف را در پیش بگیریم. هر چند در ابتدا با لجبازی روبه رو می شویم، اما صبر و تحمل نتیجه بخش است.

- به فرزندمان توضیح بدهیم که دلایل نادرست بودن بازدید از سایت های غیر اخلاقی چیست. اهداف طراحان این سایت ها را به دقت به او توضیح داده و در صورت لزوم نتایج ناگوار مراجعه به این سایت ها را با نقل حوادث مختلف تشریح کنیم.

- به فرزندمان محدودیت ارتباطات، به ویژه ارتباطات اینترنتی را بیاموزیم. به او بیاموزیم که همه افراد شایسته برقراری ارتباط، حتی به صورت تلفنی یا اینترنتی نبوده و محدود کردن ارتباطات امنیت روحی و اخلاقی را در پی دارد.

- این نکته را برای فرزندمان روشن کنیم که در اختیار قراردادن اطلاعات شخصی و خانوادگی باعث کاهش امنیت فردی و خانوادگی می شود. در حقیقت به او بیاموزیم که اطلاعاتی چون سن، جنسیت، وضعیت خانوادگی و اجتماعی خود و خانواده، نشانی منزل، شماره تلفن، عکسهای خانوادگی و.... اطلاعات کاملا" محرمانه ای هستند که نباید آنها را به سادگی در اختیار دیگران قرار داد.

- با والدین دیگر به ویژه همکلاسی های فرزندمان در ارتباط باشیم  و در باره نحوه استفاده از اینترنت با آنها تبادل نظر کنیم. دوستان فرزندمان نیز با در اختیار داشتن بخش عمده ای از اطلاعات فردی و خانوادگی ما می توانند مشکل ساز باشند. بطور مثال ممکن است فرزندمان مستقیما" عکسی را برای کسی ارسال نکند، اما دوست فرزندمان می تواند با ارسال عکس یا عکس های گروهی که فرزند ما نیز در آن عکس حضور دارد، مشکلاتی را ایجاد کند.

- از زمان، نحوه استفاده و مدت استفاده فرزندمان از اینترنت و کامپیوتر آگاه باشیم. این آگاهی، شناسایی تغییرات رفتاری را نیز تسهیل می کند. بطور مثال با افزایش مدت زمان استفاده، تغییر ساعت استفاده و ....  می توان به راحتی از اتفاقات جدیدی که در حال وقوع است آگاه شد.

- به دقت اما نامحسوس رفتار فرزندمان را کنترل کنیم. هر نوع تغییر در احساسات و رفتار مانند پریشانی، کلافگی، از دست دادن اعتماد به نفس کاهش تمرکز در یادگیری و رفتارهای فردی و اجتماعی، لجبازی،  گوشه گیری، تلفن های بی مورد و .... زنگ خطری است که باید به آن توجه کرد.

- در گپ و گفت و گویی دوستانه بدون هدفمند کردن عمدی بحث، در باره سایت های مختلف اینترنتی و نحوه مراجعه به این سایت ها، فواید و ضررهای آنها و.... با فرزندمان صحبت کنیم. اگر در حین گفت و گو احساس کلافگی و ناراحتی در فرزندمان مشاهده کردیم ، بحث را متوقف کرده و موضوع دیگری را پی بگیریم، اما فراموش نکنیم که اتفاقات ناخوشایندی  در حال شکل گیری است.

- استفاده از کارت اینترنتی فیلتردار یکی از مناسب ترین راهکارهای غیر مستقیم کنترل استفاده از اینترنت است.

- از اولیای مدرسه بخواهیم تا به عنوان کلاس فوق برنامه، نحوه صحیح استفاده از اینترنت به دانش آموزان آموزش داده شود.

- اکثرا" در مدرسه امکان دسترسی به اینترنت وجود دارد. از اولیای مدرسه بخواهیم به دقت استفاده از اینترنت را کنترل کنند. این مساله در باره استفاده از کامپیوتر بدن مراجعه به اینترنت نیز صادق است.

- از محتوای فیلم ها و سی دی هایی که به منزل آورده می شود، آگاه شویم. بهترین شیوه کنترل، تماشای فیلم ها و سی دی ها در نبود فرزندان است.

و در پایان، آنچه روان شناسان به آن تاکید دارند کنترل رفتار کودکان، جوانان و نوجوانان به صورت نامحسوس و دور از هر گونه عصبانیت و مشاجره است. فضای متشنج نه تنها مقصود ما را تامین نمی کند، بلکه عاملی جهت دور ماندن از اهداف صحیح آموزشی است.

 

 

اینترنت و فرهنگ استفاده از آن 

وقتی یک تکنولوژی و فناوری بصورت بومی؛ بمرور زمان تکمیل می شود و جامعه کم‌کم با ابعاد مختلف آن آشنا می‌شود . خود را برای استفاده صحیح از آن آماده می‌کند. در مقابل وقتی کشوری از یک دانش و فناوری مهم و در عین حال جذاب و تاثیر گذار کاملاً دور بوده باشد، بمحض وارد کردن آن تکنولوژی بدلیل افزایش بیش از حد تقاضا، گسترش تکنولوژی جدید با سرعت فوق‌العاده زیادی در مدت کوتاهی انجام می‌پذیرد و درعمل مانند یک شوک به جامعه می‌باشد بدون آنکه عموم مردم هنوز تمرین و آمادگی لازم برای هضم و برخورد صحیح با این تکنولوژی را داشته باشند.
 
اینترنت فضایی مجازی و بسیار گسترده است که استفاده از آن روز به روز در حال افزایش می باشد. اینترنت در ابتدا با هدف تبادل اطلاعات خاص از به هم متصل شدن چند شبکه ی کامپیوتری در ارتش ایالات متحده ی آمریکا متولد شد و بعد از مدتی به بخشهای خصوصی آن کشور و کشورهای دیگر رسید. در سال 1372 به همت مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات تهران (IPM) اینترنت وارد ایران شد. در حال حاضر موارد استفاده از اینترنت بسیار زیاد شده و روز به روز هم در حال افزایش است. حال که این تکنولوژی را وارد کرده ایم باید در این زمینه آموزشهای لازم را هم به کاربران آن بدهیم و سیاستهای فرهنگی جامعه را برای استفاده صحیح از آن تطبیق دهیم تا کمتر شاهد آسیب پذیری در این زمینه باشیم. در حال حاضر فرهنگ استفاده از اینترنت به کاربران آموزش داده نشده است.
 
چرا که باید در اینترنت هدفمند وارد شد و استفاده کرد. اینترنت یك بازار جهانی برای خرید و فروش اطلاعات است. می‌توان از این بازار به نحو مطلوب استفاده شود یا به جهت عدم فرهنگ‌سازی و وجود محدودیت‌های اجتماعی و سیاسی تاثیرات منفی جبران ناپذیری ایجاد كرد.داشتن دانش اطلاعاتی لازم و مناسب در مورد هر فناوری جدید در بین عموم مردم ، خود یکی از مهم ترین عوامل موثر در دارا بودن فرهنگ درست برای استفاده از آن فناوری می باشد.

یکی از مهمترین عوامل فرهنگ سازی خود وب سایتهای اینترنتی هستند که باید سازماندهی شوند و کنترل لازم روی آنها اعمال شود،که متأسفانه در حال حاضر قوانین کاملاً مشخصی برای وب نویسان تعریف نشده است.عدم وجود قوانین مشخص در فضای اینترنت کشور باعث شده تا هر فرد با هر طرز فکر و سطح اطلاعاتی ، مطالب خود را در اینترنت منتشر کند و فضای اینترنت را با چالش هایی روبرو سازد.البته منظور مقابله با جریان آزاد اطلاعات نیست ولی همان گونه که تمامی امورات، دارای قوانین و محدوده هایی است باید دنیای وب نیز از این قوانین مستثنی نباشد.

برخی از وب سایتها برای جذاب تر نمودن صفحه وبشان از لینکها و صفحات وب غیر اخلاقی و یا بی فایده استفاده می کنند که از جمله اثرات منفی اینگونه لینکها و صفحات وب موارد زیر میباشند:

1) بد جلوه دادن اینترنت ایران در سطح جهانی و داخلی
2) اتلاف وقت و پرداخت هزینه اینترنت اضافی به خاطر بهره برداری غیر مفید
3) ایجاد انحرافات اخلاقی و فکری در جامعه
4) وارد شدن کدهای مخرب و ویروسهای رایانه ای به رایانه (که به بیش از 3 میلیون رسیده است)

قطعاً باید اعتراف کرد که جای تدریس و آموزش فرهنگ صحیح استفاده از اینترنت در مدارس و دانشگاه ها و حتی در درون خانواده های ما خالی است. شاید دلیل اصلی نبود این آموزش ها را می توان عدم آشنایی کافی خانواده ها و توجه نکردن کافی به اثرات مخرب فناوری های جدید در جامعه دانست. اتاق های گفتگو مجازی یا همان چت روم ها، فضایی برای وقت گذرانی جوانان شده در صورتی که می توان از این ابزار برای تبادل اطلاعات علمی، فرهنگی، دینی و ... مفید استفاده کرد. وب گردی معضل فراگیر شده، کاربران به جای جستجوی هدفمند در ایتنرنت، بدون هدف از صفحه وبی به صفحه وب دیگر برای وقت گذرانی سیر می کنند.

تجارت الکترونیک یکی از فعالیتهایی است که روز به روز در حال گسترش است و می توان به جای وب گردی و اتلاف وقت به این تجارت پرسود روی آورد. آمارها نشان می دهد کاربران اینترنت در ایران حدوداً 75 درصد زمان اینترنت خود را استفاده تفریحی اعم از وب گردی، اتاقهای گفتگو،بازی های آنلاین و... می کنند و این زنگ خطریست برای برنامه ریزان فرهنگی کشور.

فرهنگ سازی نیاز به برنامه ریزی دارد، نمی شود با فیلترینگ و ترمینیشن تعداد معدودی سایت با هزینه های گزاف، که کاربران نیمه حرفه ای هم به راحتی با روشهای تونلی آن را دور می زنند، فرهنگ سازی کرد.زیرا که اصل خود تکنولوژی اینترنت بر آزادی اطلاعات است و نمی توان با محدود کردن، فرهنگ استفاده از آن را اصلاح کرد.

البته نمی توان به طور کامل بی اثر بودن فیلترینگ در اینترنت را اعلام کرد به حتم ایجاد موانع در مقابل سایت های غیر مفید می تواند ثمربخش باشد ولی هرگز نمی توان این نوع مقابله ها را در برابر سیل عظیم اطلاعات غیر مفید موجود در وب کافی دانست. امیدواریم برای ایجاد بستری سالم جهت استفاده کاربران در اینترنت برنامه ریزهای لازم صورت گیرد و جوانان هم با آگاهی و بصیرت بیشتر با استفاده صحیح از اینترنت در جهت پیشرفت خود و کشور گام بردارند.
 
البته قابل ذکر است که در سال های اخیر فعالیت های قابل تقدیری نظیر برخورد با وب نویسانی که با انتشار مطالب غیر اخلاقی و پوچ باعث آلوده شدن فضای اینترنت کشور شده بودند انجام گرفته است.همان طور که بحث شد ما نمی توانیم با کنترل و محدود سازی هر نوع فناوری اعم از اینترنت، فرهنگ مناسب استفاده از آن فناوری را ایجاد کنیم.متاسفانه کشور ما در زمینه استفاده مناسب از دانش و فناوری های بیگانه جدید، همواره با مشکلاتی روبرو بوده است.که جا دارد برای فناوری هایی که حداقل در آینده با آنها روبرو خواهیم شد برنامه ریزی مناسب و دقیق داشته باشیم.که این امر نیز، نیاز به توجه برنامه ریزان فرهنگی کشور دارد.
 
 
 
 

یک آمار و یک هشدار
اینترنت ؛ ابزار غرب در بردگی نوین

نویسنده:سید محمد مهدی موسوی
منبع:مجله دیدار آشنا
 
با افزایش بهره گیری نامناسب از اینترنت در میان جوانان چه باید کرد؟

چندی پیش وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، طی اظهار نظری جالب توجه اعلام کرده بود : 95 درصد دانشجویان در خوابگاه ها و مراکز آموزشی ، از اینترنت ، بهره گیری غیر آموزشی می کنند .وی در همین راستا افزوده است : افزایش مراکز کاربری اینترنت در دانشگاه ها ، اگر بدون هوشیاری انجام شود ، خیلی هم افتخار آمیز نیست.
 
دکتر کامران باقری لنکرانی همچنین گفته است : « در بسیاری از دانشگاه ها و خواب گاه های دانش جویی ، درباره وجود کتاب خانه بی توجهی شده است و افزایش دسترسی به منابع الکترونیک نیز با توجه به این که معمولاً به بهبود وضع آموزش دانشجویان منتهی نمی شود ، مانند یک تیغ دو لبه است که باید با هوشیاری و هدف مند انجام شود و استفاده از شبکه های داخلی اینترنت در این زمینه می تواند مفیدتر باشد ».
 
اگرچه ممکن است آمار ارایه شده از سوی وزیر بهداشت تا حدودی غلو آمیز باشد ، اما حقیقت این است که متأسفانه بخش زیادی از دانشجویان کشور ما از اینترنت به عنوان یک رسانه دانشگاهی ، استفاده صحیح علمی نمی کنند و در واقع ، اینترنت مثل ماهواره نیست که بشود مانع دسترسی افراد به آن شد ؛ چرا که امروزه هرکسی با داشتن تنها یک رایانه و یک خط تلفن ، به آن دسترسی دارد ؛ به طوری که فیلتر گذاری و صافی های گوناگون نیز نتوانسته چندان جلوی نفوذ سایت های غیر اخلاقی و مستهجن غرب را در میان جوانان کشور ، به ویژه دانشجویان بگیرد . به دیگر سخن ، بهره برداری از اینترنت ، به ویژه سایت های غیر اخلاقی ، همچون ویروس آنفولانزا است که هرساله ، مقاومتش در برابر آنتی ویروس ها بیش تر می شود.
 
از جمله خطرهای اینترنتی ، که جوانان را به شدت تهدید می کند ،می توان به مسایلی چون تشویق و ترغیب به شهوت رانی ، تغییر الگوی مسایل جنسی و به تبع آن ، تضعیف باورهای دینی و مذهبی ، برتر نشان دادن فرهنگ و زندگی غربی در میان جوانان و ...اشاره کرد . نمی توان منکر این مسأله شد که امروزه در سطح دنیا و حتی در داخل کشور ، هزاران سایت غیر اخلاقی وجود دارد که مروج هم جنس بازی ، سادیسم جنسی ، ترویج روابط نامشروع و ... می باشد.
 
برانگیختن شهوت به وسیله داستان های جنسی، عکس های مبتذل و تحریک کننده ، فیلم های سکس و غیر اخلاقی از خواننده ها و هنرپیشه های مطرح هالیوودی ، همه و همه عاملی است برای ترویج فرهنگ غرب . از همین رو بی جهت نیست اگر بگوییم غرب می خواهد با بهره برداری از قدرت رسانه ای خود ،مردم جهان را دچار بردگی نوین سازد ؛ امری که در صورت تحقق ، جهان را به سوی بی هویتی سوق می دهد و هویت هاو تمدن های اصیل بشری را دچار خدشه می سازد.
 
فراموش نکنیم که اینترنت از جمله وسایل مشترکی است که اگر از آن ، بهره برداری مناسب صورت نگیرد و این مسأله با افراط و تفریط توأم شود ، از یک مجال بالقوه ، به تهدید و خطری بالفعل برای نسل جوان تبدیل می شود ؛ لذا وظیفه مسؤولان بلندپایه کشور ، به ویژه مسؤولان و متولیان دانشگاه ها در باره ، وظیفه ای بس خطیر و اساسی است.

به نظر می رسد در این باره ، نخست باید متولیان امر ، با شناخت کامل ابعاد مسأله دست به اتخاذ تدابیر و راه کارهایی برای مهار این موج فزاینده شوم ، بزنند . بی تردید ، هوشیاری امروز مسؤولان از سویی و آگاهی دانشجویان از سوی دیگر ، نسبت به فواید و زیان های اینترنت در شرایط کنونی ، می تواند تا حدود بسیاری به رفع این معضلات ، کمک کند .ناگفته پیداست ، اگر امروز همه ، از مسؤولان گرفته تا مردم ، نسبت به رواج بهره برداری غیر اخلاقی از اینترنت در سطح جامعه هوشیار باشند ، می توان نسبت به رفع خطر جدی امید داشت ؛ در غیر این صورت ، باید منتظر گسترش تبعات آن در آینده نزدیک بود.
 


نوشته شده در : شنبه 8 مرداد 1390  توسط : .    نظرات() .

سیستم افزایش آمار میهن لینك