تبلیغات
فتنه های آخرالزمان - اینترنت و فرهنگ استفاده از آن

امروز:

اینترنت و فرهنگ استفاده از آن

اینترنت و فرهنگ استفاده از آن
 
وقتی یک تکنولوژی و فناوری بصورت بومی؛ بمرور زمان تکمیل می شود و جامعه کم‌کم با ابعاد مختلف آن آشنا می‌شود . خود را برای استفاده صحیح از آن آماده می‌کند. در مقابل وقتی کشوری از یک دانش و فناوری مهم و در عین حال جذاب و تاثیر گذار کاملاً دور بوده باشد، بمحض وارد کردن آن تکنولوژی بدلیل افزایش بیش از حد تقاضا، گسترش تکنولوژی جدید با سرعت فوق‌العاده زیادی در مدت کوتاهی انجام می‌پذیرد و درعمل مانند یک شوک به جامعه می‌باشد بدون آنکه عموم مردم هنوز تمرین و آمادگی لازم برای هضم و برخورد صحیح با این تکنولوژی را داشته باشند.

اینترنت فضایی مجازی و بسیار گسترده است که استفاده از آن روز به روز در حال افزایش می باشد. اینترنت در ابتدا با هدف تبادل اطلاعات خاص از به هم متصل شدن چند شبکه ی کامپیوتری در ارتش ایالات متحده ی آمریکا متولد شد و بعد از مدتی به بخشهای خصوصی آن کشور و کشورهای دیگر رسید.
 
در سال 1372 به همت مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات تهران (IPM) اینترنت وارد ایران شد. در حال حاضر موارد استفاده از اینترنت بسیار زیاد شده و روز به روز هم در حال افزایش است. حال که این تکنولوژی را وارد کرده ایم باید در این زمینه آموزشهای لازم را هم به کاربران آن بدهیم و سیاستهای فرهنگی جامعه را برای استفاده صحیح از آن تطبیق دهیم تا کمتر شاهد آسیب پذیری در این زمینه باشیم.
 
در حال حاضر فرهنگ استفاده از اینترنت به کاربران آموزش داده نشده است. چرا که باید در اینترنت هدفمند وارد شد و استفاده کرد. اینترنت یک بازار جهانی برای خرید و فروش اطلاعات است. می‌توان از این بازار به نحو مطلوب استفاده شود یا به جهت عدم فرهنگ‌سازی و وجود محدودیت‌های اجتماعی و سیاسی تاثیرات منفی جبران ناپذیری ایجاد کرد.داشتن دانش اطلاعاتی لازم و مناسب در مورد هر فناوری جدید در بین عموم مردم ، خود یکی از مهم ترین عوامل موثر در دارا بودن فرهنگ درست برای استفاده از آن فناوری می باشد.

یکی از مهمترین عوامل فرهنگ سازی خود وب سایتهای اینترنتی هستند که باید سازماندهی شوند و کنترل لازم روی آنها اعمال شود،که متأسفانه در حال حاضر قوانین کاملاً مشخصی برای وب نویسان تعریف نشده است.عدم وجود قوانین مشخص در فضای اینترنت کشور باعث شده تا هر فرد با هر طرز فکر و سطح اطلاعاتی ، مطالب خود را در اینترنت منتشر کند و فضای اینترنت را با چالش هایی روبرو سازد.البته منظور مقابله با جریان آزاد اطلاعات نیست ولی همان گونه که تمامی امورات، دارای قوانین و محدوده هایی است باید دنیای وب نیز از این قوانین مستثنی نباشد.

برخی از وب سایتها برای جذاب تر نمودن صفحه وبشان از لینکها و صفحات وب غیر اخلاقی و یا بی فایده استفاده می کنند که از جمله اثرات منفی اینگونه لینکها و صفحات وب موارد زیر میباشند:

1) بد جلوه دادن اینترنت ایران در سطح جهانی و داخلی
2) اتلاف وقت و پرداخت هزینه اینترنت اضافی به خاطر بهره برداری غیر مفید
3) ایجاد انحرافات اخلاقی و فکری در جامعه
4) وارد شدن کدهای مخرب و ویروسهای رایانه ای به رایانه (که به بیش از 3 میلیون رسیده است)

قطعاً باید اعتراف کرد که جای تدریس و آموزش فرهنگ صحیح استفاده از اینترنت در مدارس و دانشگاه ها و حتی در درون خانواده های ما خالی است. شاید دلیل اصلی نبود این آموزش ها را می توان عدم آشنایی کافی خانواده ها و توجه نکردن کافی به اثرات مخرب فناوری های جدید در جامعه دانست. اتاق های گفتگو مجازی یا همان چت روم ها، فضایی برای وقت گذرانی جوانان شده در صورتی که می توان از این ابزار برای تبادل اطلاعات علمی، فرهنگی، دینی و ... مفید استفاده کرد. وب گردی معضل فراگیر شده، کاربران به جای جستجوی هدفمند در ایتنرنت، بدون هدف از صفحه وبی به صفحه وب دیگر برای وقت گذرانی سیر می کنند.

تجارت الکترونیک یکی از فعالیتهایی است که روز به روز در حال گسترش است و می توان به جای وب گردی و اتلاف وقت به این تجارت پرسود روی آورد. آمارها نشان می دهد کاربران اینترنت در ایران حدوداً 75 درصد زمان اینترنت خود را استفاده تفریحی اعم از وب گردی، اتاقهای گفتگو،بازی های آنلاین و... می کنند و این زنگ خطریست برای برنامه ریزان فرهنگی کشور.

فرهنگ سازی نیاز به برنامه ریزی دارد، نمی شود با فیلترینگ و ترمینیشن تعداد معدودی سایت با هزینه های گزاف، که کاربران نیمه حرفه ای هم به راحتی با روشهای تونلی آن را دور می زنند، فرهنگ سازی کرد.زیرا که اصل خود تکنولوژی اینترنت بر آزادی اطلاعات است و نمی توان با محدود کردن، فرهنگ استفاده از آن را اصلاح کرد.

البته نمی توان به طور کامل بی اثر بودن فیلترینگ در اینترنت را اعلام کرد به حتم ایجاد موانع در مقابل سایت های غیر مفید می تواند ثمربخش باشد ولی هرگز نمی توان این نوع مقابله ها را در برابر سیل عظیم اطلاعات غیر مفید موجود در وب کافی دانست. امیدواریم برای ایجاد بستری سالم جهت استفاده کاربران در اینترنت برنامه ریزهای لازم صورت گیرد و جوانان هم با آگاهی و بصیرت بیشتر با استفاده صحیح از اینترنت در جهت پیشرفت خود و کشور گام بردارند.البته قابل ذکر است که در سال های اخیر فعالیت های قابل تقدیری نظیر برخورد با وب نویسانی که با انتشار مطالب غیر اخلاقی و پوچ باعث آلوده شدن فضای اینترنت کشور شده بودند انجام گرفته است.
 
همان طور که بحث شد ما نمی توانیم با کنترل و محدود سازی هر نوع فناوری اعم از اینترنت، فرهنگ مناسب استفاده از آن فناوری را ایجاد کنیم.متاسفانه کشور ما در زمینه استفاده مناسب از دانش و فناوری های بیگانه جدید، همواره با مشکلاتی روبرو بوده است.که جا دارد برای فناوری هایی که حداقل در آینده با آنها روبرو خواهیم شد برنامه ریزی مناسب و دقیق داشته باشیم.که این امر نیز، نیاز به توجه برنامه ریزان فرهنگی کشور دارد.
 
 
 
 
مسائل شرعی در اینترنت
 
امروزه پیشرفت علوم و فناوری ارتباطات و اطلاعات، بسیاری از فاصله ها را از میان برداشته و دیگر دوری مسافت و یا موانع دیگر از دست یابی به فرهنگ ها جلوگیری نمی کنند، به خصوص با ورود اینترنت و پایگاههای جهانی اطلاع رسانی و امکانات جانبی آن همچون پست الکترونیک، زمینه تعامل فرهنگ ها و دسترسی به اطلاعات دلخواه بیش از گذشته فراهم آمده است. یکی از آثار ابزارهای نوین ارتباطی و اطلاعاتی، دسترسی بسیار آسان به مسائل و سئوالات شرعی است.

به طور معمول، مکلفان برای دریافت پاسخ سئوالات شرعی خویش می توانند به رساله های عملیه، استفتاء مستقیم شفاهی یا کتبی از دفاتر مراجع تقلید و یا پرسش از اهل علم مورد دسترس خویش مراجعه کنند که هر کدام از موارد فوق کاستی ها و یا مشکلات خاص به خود را دارند به عنوان مثال ممکن است مسئله مورد ابتلای مکلف در رساله مرجع تقلیدش نبوده و یا رساله مذکور در اختیار وی نباشد یا اینکه استفتاء از دفاتر مراجع نیاز به صرف زمان زیاد و یا محدودیت‎های دیگر دارد اما امروز به برکت پیشرفت‎های فوق دست‎یابی به مسائل شرعی مورد نیاز به طور چشمگیری آسان‎تر و سریع‎تر شده است.

مکلف می تواند با مراجعه به سایت‎های مختلفی که در این زمینه پاسخگو هستند با ارائه ریزترین پرسش‎های خود در زمانی بسیار کوتاه به پاسخ دست یابد. بدون اینکه حتی لازم باشد خود را به طور کامل و رسمی معرفی کند.

یکی از امتیازات استفاده از پایگاههای اینترنتی رسمی و مطمئن در این زمینه‎ها بالا رفتن سرعت عمل مراکز پاسخگوئی به استفتائات شرعی است. بسیاری از سئوالات شرعی به گونه‎ای است که مکلف در اسرع وقت به پاسخ آن نیازمند است به عبارتی تاریخ مصرف خاص و کوتاهی برای آن وجود دارد و عمل شرعی فرد منوط به آن است.
 
پایگاه‎های پاسخگو به مسائل شرعی به طور معمول در کمترین زمان ممکن فرایند پاسخگوئی به مسائل شرعی را طی می کنند و مراحل آماده سازی، ترجمه، تایپ و ارسال آن را در زمانی بسیار کمتر از گذشته به انجام می‎رسانند. و در نتیجه آسیب‎های احتمالی به حداقل می‎رسند.

امتیاز دیگر این روش این است که کاربران (مکلف) با پایگاه اختصاصی دفتر مرجع تقلیدشان و یا پایگاه‎هائی که نظرات همه مراجع را در اختیار دارند مرتبط می شود و می توانند دقیقاً به نظر مرجع تقلید خویش دست یابند. که این مهم با توجه به اختلاف فتاوای مراجع محترم در پرسش مستقیم از اهل علم ممکن است به خوبی حاصل نشود.

با تحلیل آثار اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و .... احکام شرعی گاهی ممکن است از علت آن احکام و به اصطلاح فلسفه احکام پرسش هایی مطرح شود که باز مسیر استفاده از اینترنت راهی سهل الوصول و سریع خواهد بود.

پایگاه های متعددی در اینترنت وجود دارند که این خدمات را ارائه می دهند که در برخی با مشخص کردن مرجع تقلید می توان سؤال شرعی را طبق نظر هر کدام از مراجع گرفت[1] و برخی دیگر اختصاص به یک مرجع تقلید خاص دارند و سئوالات شرعی را فقط طبق نظر وی پاسخ می دهند مانند پایگاههای اختصاصی هر یک از مراجع تقلید.

پی نوشت ها :

[1] . مانند پایگاه راسخون (rasekhoon.net) ،اندیشه قم،(www.andisheqom.com) حوزه نت (www.hawzah.net) آل البیت (www.al-shia.com) و منبع:andisheqom.com

 
 
 

منتجب‌نیا: اعتماد ملی هنوز فعالیتی ندارد

سخنگوی حزب اعتماد ملی گفت: برنامه‌های حزب اعتماد ملی برای انتخابات آینده هنوز مشخص نیست و فعالیتی ندارد.

حجت‌الاسلام و المسلمین رسول منتجب نیا در گفت‌وگو با ایسنا در رابطه با نحوه فعالیت‌ها و برنامه‌های حزب اعتماد ملی با توجه به نزدیک بودن انتخابات مجلس نهم، افزود: حزب اعتماد ملی فعلا فعالیت‌هایش را متوقف کرده است تا ببیند در آینده چه پیش خواهد آمد.

 

درخواست ضد انقلاب برای حمایت از دستغیب

ارگان فارسی زبان سازمان سیا از نیروهای اپوزیسیون خواست که به جای تلاش برای شرکت در انتخابات از علی محمد دستغیب حمایت کنند.

 در یادداشتی به قلم ناصر مستشار، از طرفداران حمله نظامی به ایران، نوشت: تاکنون تقلید از (امام) خمینی در سرنگونی شاه یکی از افتخارات همه جناح های کنونی نظام بوده است. اما چرا تقلید از یک روحانی متقی بنام آیت الله دسغیب که در نبرد با ظلم نظام اسلامی پیشتاز هست نمی تواند مرجع تقلید اصلاح طلبان شود؟ نیروهای اصلاح طلب از آن جهت خمینی را نستوه می نامند، چراکه او را مصمم و مبارز علیه ظلم شاه ارزیابی می کردند اما اینک همان نیروهای یاد شده از تقلید و اجماع پیرامون نطرات آیت الله دستغیب اباء دارند، براستی چرا؟

نویسنده که به نظر می رسد از بی اعتنایی اپوزیسیون به مواضع آقای علی محمد دستغیب ناراحت است، در ادامه آورده است: نیروهای سکولار ولائیک که همچنان به جدائی دین از حکومت پافشاری می نمایند و یکی از پرنسیب های آنها شمرده می شود اما همواره از روحانیونی که با ظلم حکومت دینی پیشتاز باشند حمایت نموده اند! اما اصلاح طلبان جرات حمایت و پشتیبانی از یک روحانی آزاده مانند ؛ آیت الله دستغیب را ندارند تا انتخابات نمایشی و غیر دمکراتیک مجلس شورای اسلامی پیش رو را با همت هرچه بیشتر بایکوت نمایند!

گویانیوز در بیان علت منزوی شدن دستغیب عنوان کرده است که "شیرینی شرکت در قدرت برای اصلاح طلبان آنقدر با مزه است که آنها را وسوسه می سازد تا با هر ابزاری در هرم حکومتی شریک گردند!"

گفتنی است، علی محمد دستغیب از روحانیون حامی سران فتنه است که در روزهای اخیر انواع اتهامات را به مسئولان نظام و حتی جمهوری اسلامی نسبت داده است. البته تاکنون برخوردی با وی نشده است.

وی چند روز پیش هم خواستار لغو حصر موسوی و کروبی شد و این موضوع را به عنوان یکی از شروط حضور در انتخابات ذکر کرد!

 

بی بی سی مجبور به عذرخواهی شد

دومین دور اعتصاب‌های 24 ساعته خبرنگاران رادیو تلویزیون دولتی انگلیس باعث مختل شدن برنامه‌های خبری بی بی سی شده است. به گزارش فارس به نقل از روزنامه انگلیسی گاردین، روزنامه نگاران و خبرنگاران بی‌بی‌سی امروز در اعتصاب 24 ساعته دیگری در اعتراض به طرح تعدیل اجباری نیروها شرکت کردند. به همین دلیل برنامه‌های خبری بی بی سی چه در تلویزیون و چه در بخش رادیو با اختلال روبرو شد. 

بر اساس این گزارش، برنامه "بی بی سی 1 برکفست" به صورتی غیرعادی و با اختلال پخش شد و در عین حال برنامه رادیویی "بی بی سی رادیو4 امروز " که معمولا ساعت 7 صبح آغاز می‌شود با یک ساعت تاخیر پخش شد. 

گفته می‌شود جدول برنامه‌های رادیو 4 بشدت از اعتصاب امروز آسیب دیده است. برنامه زنده "رادیو 5 بی بی سی " که هر روز صبح پخش می‌شود نیز بی تاثیر از اعتصاب گسترده خبرنگاران رادیو تلویزیون دولتی انگلیس نبود. 

بی بی سی همچنین مجبور شد به دلیل اختلال برنامه‌ها از بینندگان و شنوندگان عذرخواهی کند. در بیانیه بی بی سی آمده است: ما متاسفیم که اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران امروز اعتصابی را برگزار کرد و از مخاطبان خود به دلیل تمام مشکلاتی که به وجود آمد عذرخواهی می‌کنیم. 

اعضای "اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران " اعتصاب خود را از اولین ساعت امروز دوشنبه آغاز کردند. بر اساس این گزارش، اتحادیه فوق اعلام کرده است که بی‌بی‌سی تمایلی برای یافتن راه‌حل‌های منطقی برای کسانی که مجبور به اخراج شده‌ و کسانی که شامل طرح تعدیل اجباری شده‌اند، ندارد. 

بی‌بی‌سی نیز در مقابل اعلام کرده است نمی‌تواند با خواسته‌های مبنی بر لغو طرح تعدیل اجباری موافقت کند. اعتصاب امروز در واقع دور دوم اعتصابی است که 15 جولای (24 تیر) برگزار شد. اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران انگلیس اعلام کرده بود شماری از کارکنان سرویس جهان و مانیتورینگ بی‌بی‌سی در فصل تابستان با طرح تعدیل اجباری روبه‌رو می‌شوند. 

اما "میشله استانیستریت " دبیرکل اتحادیه ملی روزنامه نگاران انگلیس با انتقاد از اخراج این کارکنان بی‌بی‌سی گفت: این "شرم‌آور " است که بی‌بی‌سی باعث ایجاد چنین اعتصابی بر سر بیکاری این افراد شده است.

 


نوشته شده در : دوشنبه 10 مرداد 1390  توسط : .    نظرات() .

سیستم افزایش آمار میهن لینك